Macierz RAID 5

odzyskiwanie danych z macierzy

RAID 5 wykorzystuje poziomowanie na poziomie bloków z danymi parzystości rozproszonymi na wszystkich dyskach członkowskich. RAID 5 osiągnął popularność ze względu na niski koszt nadmiarowości. Widać to poprzez porównanie liczby napędów potrzebnych do osiągnięcia danej pojemności. RAID 1 lub RAID 0+1, które zapewniają redundancję, dają tylko pojemność pamięci s/2, gdzie s jest sumą pojemności, a n napędów dyskowych. W RAID 5 wydajność wynosi s * (n – 1) / n. Używając napędów 1 TB, cztery z nich mogą zbudować zbędną tablicę 2 TB w RAID 1 lub RAID 1+0, ale mogą być wykorzystane do zbudowania 3 TB w RAID 5. Chociaż RAID 5 jest powszechnie wdrażany na kontrolerze dysku (sprzętowe karty RAID), a niektóre z wykorzystaniem głównego procesora systemowego (kontrolerów raidowych na płycie głównej), można to zrobić również na poziomie systemu operacyjnego, np przy użyciu dysków dynamicznych systemu Windows lub mdadm w systemie Linux. Do pełnej konfiguracji macierzy RAID 5 wymagane jest co najmniej 3 dyski. W niektórych implementacjach można zdegradować zestaw dysków RAID 5 (z czego 3 dyski są tylko w trybie online), a mdadm obsługuje w pełni funkcjonalną (nie degradowaną) konfigurację RAID 5 z dwoma dyskami – które działają jak wolna macierz RAID 1, ale można je rozbudować o kolejne objętości. W przykładzie po prawej stronie żądanie odczytu dla bloku „A1” byłoby obsługiwane przez dysk 0. Żądanie odczytu dla bloku B1 musiałoby czekać, ale żądanie odczytu dla B2 mogło być obsługiwane jednocześnie przez dysk 1.

Odzyskiwanie danych w przypadku awarii jednego z dysków polega w większości na wymianie go i odbudowie tablicy. Jednak zaleca się wcześniej zrobić posektorowe kopie dysków sprawnych i dopiero dołączenie do nich nowego dysku. Uszkodzony dysk w macierzy RAID lepiej odstawić gdyż nie bez powodu wyleciał z macierzy. Najczęstszymi przypadkami są uszkodzone sektory.

DATUUM świadczy usługi odzyskiwania danych z macierzy RAID wszystkich typów oraz po każdym uszkodzeniu zarówno po uszkodzeniach logicznych jaki i fizycznych.

Więcej o macierzach możemy przeczytać tutaj (kliknij)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *